De opgaven voor waterschap Scheldestromen nemen toe door klimaatverandering, zeespiegelstijging, waterkwaliteit, de noodzaak tot vernieuwing van infrastructuur, maar ook bijvoorbeeld de bescherming van digitale infrastructuur. Het aantal projecten en de omvang daarvan groeit. Portefeuillehouder Financiën, Carla Michielsen: “De investeringsopgave groeit in de volle breedte: van dijkversterkingen tot watersystemen en wegen. Dat vraagt om versterking van onze projectteams en de ondersteuning daarvan. Als we over vier jaar projecten willen realiseren, moeten we de organisatie daar nu op voorbereiden.”  

In 2026 besteedt het waterschap € 182 miljoen aan taken voor een veilig en leefbaar Zeeland. Dit betekent een stijging van de lastendruk met 5,7% ten opzichte van 2025. Structurele stijgingen worden opgevangen door verhoging van belastingtarieven; incidentele kostenstijgingen door inzet van financiële reserves.  

Waterschap Scheldestromen int watersysteem- en zuiveringsheffing. De opbrengst watersysteemheffing wordt gebruikt voor waterveiligheid, het beheer en onderhoud van sloten, wegen en fietspaden. De opbrengst zuiveringsheffing wordt gebruikt voor het zuiveren van rioolwater van inwoners, toeristen en bedrijven in Zeeland. Binnen het watersysteembeheer stijgen de kosten voor zowel burgers als bedrijven. Voor huishoudens geldt dat de geraamde toename van de WOZ-waarde van woningen en de groei van het aantal huishoudens leidt tot een relatief lagere procentuele stijging van de lastendruk voor deze groep.  

Projecten   

In 2026 wordt ruim € 100 miljoen geïnvesteerd in projecten voor een veilig en leefbaar Zeeland. Voor de dijkversterking Sloehaven Vlissingen start de verkenningsfase (€ 4,8 miljoen). Ook wordt een vijftal oeverbestortingen in de Ooster- en Westerschelde voorbereid, waarvan de uitvoering in 2027 moet plaatsvinden (€ 0,6 miljoen). Ten zuiden van Dishoek wordt duinherstel uitgevoerd om ervoor te zorgen dat dat traject voldoet aan de huidige waterveiligheidseisen (€ 0,5 miljoen).   

Om het waterbeheer robuust en betrouwbaar te houden wordt bij Axel Zuid gebaggerd (€ 3,7 miljoen) en uitwateringssluis Nol Zeven omgebouwd tot een gemaal (€ 8,5 miljoen). Jaarlijks wordt € 3,8 miljoen geïnvesteerd in het vernieuwen van poldergemalen. Om uitvoering te geven aan de KRW wordt er € 1,8 miljoen uitgetrokken voor natuurvriendelijke oevers en wordt er voor € 3,7 miljoen aan vispassages gerealiseerd bij de gemalen Borssele, De Luyster en Nieuwesluis.  

Voor het transport en de zuivering van rioolwater worden er in 2026 zes rioolgemalen gerenoveerd (€ 3,7 miljoen). De slibontwateringsinstallatie van zuivering Walcheren - die water uit zuiveringsslib haalt zodat het makkelijker te verwerken is - wordt vernieuwd voor € 14,6 miljoen.   

Verder worden vier Walcherse fietsbruggen gerenoveerd (€ 0,6 miljoen) en diverse wegen vernieuwd (€ 2,3 miljoen), waaronder projecten in Oostkapelle, Westkapelle, Koudekerke en Nieuwvliet. De verbreding van de fietspaden Turkijeweg bij Oostburg en Provincialeweg bij Axel wordt komend jaar voorbereid (€ 2,2 miljoen).   

Organisatie   

De organisatie van waterschap Scheldestromen groeit mee met de opgaven. Ook in 2026 is er daarom behoefte aan nieuwe enthousiaste collega’s in uiteenlopende rollen. Naast het aantrekken van nieuwe collega’s wordt er ingezet op verdere digitalisering en bescherming van digitale infrastructuur. Ook wettelijke ontwikkelingen en landelijke bijdragen hebben impact op de kosten. Met oog op infrastructuur die het einde van zijn levensduur bereikt optimaliseert het waterschap de werkwijze voor onderhoud en vernieuwing daarvan. 

Waterschap Scheldestromen  

Waterschap Scheldestromen werkt aan een veilig en leefbaar Zeeland. Dat doen we door te zorgen voor waterveiligheid, schoon en voldoende water en veilige wegen in het buitengebied. We beheren 425 kilometer aan dijken, zuiveren het rioolwater van ruim 390.000 Zeeuwen, toeristen en Zeeuwse bedrijven, beheren het waterpeil in waterlopen en zorgen voor ruim 4.000 kilometer aan wegen en fietspaden.